Nordic walking – forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Pozostawał jednak formalnie nieopisany aż do publikacji Marko Kantaneva z 1997 roku.
W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron. Z tego powodu osoby go uprawiające angażują więcej partii mięśni, chociaż mniej intensywnie. Mięśnie (m.in. klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, ramion i brzucha) są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Szczególnie:
Nordic walking można uprawiać bez względu na wiek, kondycję czy tuszę, zarówno nad morzem, w lesie, parku oraz w górach – przez cały rok. Dobrze jest rozpocząć swoją przygodę z tą dyscypliną pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije.
Badania wykazały, że dobry trening techniki nordic walkingu pozwala osiągnąć takie korzyści zdrowotne jak: usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego[2], odciążenie stawów w tym dolnego odcinka kręgosłupa[3], zwiększenie poboru tlenu przeciętnie o 20 do 58%, w zależności od intensywności wbijania kijków. Rozwija też wszystkie mięśnie kończyn dolnych, prostowników kończyn górnych, wzmacnia mięśnie tułowia, ramion i barków, zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa i łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków.
Niewielkie obciążenie stawów u osób ćwiczących nordic walking sprawia, że jest zalecany osobom otyłym. Nie pogarsza także stanu obolałych stawów, zwłaszcza kolanowych. Ponadto w porównaniu ze zwykłym chodem, uprawiający nordic walking spala przeciętnie od 20 do 40% więcej kalorii. Kijki pomagają również w utrzymaniu lepszej postawy, równowagi i stabilności podczas chodu.
Metody - Terapie
Terapia jest dobrana indywidualnie do potrzeb rehabilitacji pacjenta
Metoda McKenzie
Metoda skierowana przede wszystkim do pacjentów z dolegliwościami odcinka lędźwiowego, szyjnego i piersiowego kręgosłupa takimi jak: dyskopatia, przeciążenia w obrębie krążków międzykręgowych, rwa kulszowa, stenoza kanału kręgowego, rwa barkowa, rwa udowa. Metoda jest jedną z najskuteczniejszych i najlepszych nieoperacyjnych metod leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa.
McKenzie - Czytaj dalej >Mezoterapia Igłowa
Mezoterapia igłowa to niechirurgiczny miejscowy zabieg medyczny polegający na dostarczeniu za pomocą iniekcji bezpośrednio do tkanki substancji leczniczych regenerujących lub odżywczych. Rewelacyjnie sprawdza się w terapii chronicznego bólu mięśniowo – powięziowego (myofascial syndrome), lumbagii, lumboischialgii, zespołach przeciążeniowych, chorobach zwyrodnieniowych, redukcji bólu....
Mezoterapia - Czytaj dalej >Metoda Dr. Ackermann'a
Efektywne i skuteczne techniki korekcyjne. Możliwości jakie niesie ze sobą metoda dr Ackermanna są ogromne. Metoda diagnozy i terapii wg koncepcji Ackermanna, jest obecnie jedną z najbardziej skutecznych i komplementarnych metod leczenia manualnego. Wyróżnia się ona szybką i celową diagnostyką, a postępowanie terapeutyczne jest tu precyzyjne i dokładne.
Dr. Ackermann - Czytaj dalej >Terapia PNF
Proprioceptive Neuromuscular Facilitation jest koncepcją posiadającą własną filozofię i zasady pracy z pacjentem. Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje. Siła mięśni, zakres ruchu – to, co jest ważne w tradycyjnym postępowaniu terapeutycznym jest tylko środkiem do uzyskania celu , jakim jest funkcja. Koncepcja ta zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy ...
PNF - Czytaj dalej >Kinesiology Taping
Kinesiology Taping (plastrowanie) to jedna z najnowszych i skutecznych metod stosowanych w rehabilitacji. Celem terapii jest zmniejszenie bólu, redukcja obrzęków, przyspieszenie procesów gojenia, korekcja mechaniczna, poprawa stabilizacji stawów i kończyn. Wskazania: bóle kręgosłupa i kończyn różnego pochodzenia: bóle kolana, barku, okolic nadgarstka, "łokieć tenisisty”, "ostroga piętowa”...
Kinesiology - Czytaj dalej >Nordic Walking
Nordic walking – forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Pozostawał jednak formalnie nieopisany aż do publikacji Marko Kantaneva z 1997 roku. W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron. Z tego powodu osoby go uprawiające ...
Nordic Walking - Czytaj dalej >Terapia Manualna
Terapia manualna to zabieg fizyczny używany głównie przez fizjoterapeutów, rehabilitantów w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego i niepełnosprawności; obejmuje głównie ugniatanie i manipulację mięśniami, mobilizację stawów i manipulację stawów. Jest również używany przez terapeutów zajęciowych, kręgarzy, masażystów, trenerów sportowych, osteopatów i lekarzy. ...
Terapia manualna >Indywidualne Wkładki Ortopedyczne
Indywidualne Wkładki Ortopedyczne są projektowane na podstawie badania diagnostycznego, osobno dla prawej i dla lewej stopy. Dzięki pracy ręcznej bierzemy wiele zmiennych pod uwagę i tworzymy krok po kroku idealną wkładkę dla pacjenta. Personalizacja wkładek przebiega od korekt, przez wyprofilowania, tęgość (szerokość) aż po spersonalizowaną wyściółkę czy to z logo gabinetu, czy z ulubioną zabawką dziecka.
Indywidualne Wkładki OrtopedyczneOdpowiem Na Twoje Pytania
© Copyright Fizjoterapia Kinga Filipczak - Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Realizacja i Wsparcie Strony - ZTprojekt.pl
Strony Internetowe -
Sklepy Online -
Administracja Stronami -
Pozycjonowanie Stron